Takiemu hasłu reklamowemu przyklaśnie każdy ortopeda. But dziecka nie musi być najmodniejszy, natomiast na pewno musi być wygodny, chronić stopy przed urazami

i nie powodować ich deformacji.

CECHY PRAWIDŁOWEGO OBUWIA:

 • Rozmiar dostosowany do długości stopy (patrz „Jak mierzyć stopę")
  Buty muszą być dość obszerne. Zbyt krótkie zniekształcają stopy.
 • Odpowiednia szerokość, szczególnie przy palcach, aby w czasie obciążenia mogły być wyprostowane. Nosek buta nie może uciskać palców. Buty zbyt wąskie ściskają palce, uniemożliwiają pracę mięśni     i powodują rozciąganie więzadeł utrzymujących łuk sklepienia poprzecznego stóp.
 • But nie może być jednocześnie za szeroki - bez odpowiedniej stabilizacji stopa przesuwa się  i ulega deformacjom. Dopasowany tak, by stopa miała jak najmniej możliwości przemieszczania się na boki.   But powinien dobrze "trzymać" stópkę, lecz głównie  w śródstopiu, nie na wysokości kostki!
 • Dobre trzymanie na stopie (sznurowadła, rzepy). Wierzch buta nie może uciskać grzbietu stopy.
 • Elastyczna podeszwa, wyginająca się na wszelkie możliwe sposoby, sprężysta, zginająca się mniej więcej w jednej trzeciej długości, licząc od przodu buta 
 • Lekkość. Dziecko, szczególnie z obniżonym napięciem mięśniowym, w czasie chodzenia musi łatwo przenosić stopę w bucie do przodu. Jeżeli but jest zbyt ciężki, dziecko przenosi stopę bokiem, ciągnąc ją po podłożu i ustawiając koślawo i płasko. W ten sposób koślawi kolano, skręca biodro do środka.       Zbyt ciężki but uniemożliwia także wyhamowanie ruchu stopy w momencie jej stawiania  i dodatkowo rozciąga osłabione już mięśnie                i więzadła.
 • Im sztywniejszy i wyższy but, tym bardziej ograniczamy sprawność     chodzenia i pracę stopy. Po włożeniu butów przez dziecko warto namówić je,    by siadło na piętach. Jeśli może to zrobić, przody buta się zginają i nie uwierają dziecka, a na dodatek fason się podoba - kupujemy.

 

Kochani Rodzice, Opiekunowie lub Dziadkowie pamiętajcie także, że:

 • Nie zakładamy dziecku butów po innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz "przekazać" mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.
 • Jak najwięcej należy pozwolić dziecku chodzić boso i po rożnych fakturach,     gdyż wzmacniają się wtedy mięśnie modelujące sklepienie stopy           (najlepiej po trawie, piasku).
 • Kupując buty na zimę, najlepiej sprawdzić z jakich materiałów jest wykonana wyściółka. Na zimę dobre są też nowoczesne materiały z membraną, np. sympatex czy te-por, dzięki którym buty nie przemokną.
 • Skórzane buciki dobrze zapastuj (ale nie pastą z gąbką typu Kiwi!), a także na jesień i zimę warto zaimpregnować obuwie specjalnymi środkami do pielęgnacji i impregnacji.
 • Kupuj buty z atestem!
 • Koniecznie stosuj wszystkie powyższe zasady także do butów i kapci używanych w przedszkolu i szkole - przecież tam dziecko spędza także dużo czasu.
 

 

Prawidłowe obuwie dziecięce to takie, które nie krępuje stopy,daje jej swobodę ruchu a przez odpowiednią wentylację pozwala skórze oddychać.

Stopy w trakcie chodzenia wydłużają się: te najmniejsze

o 2-3 mm, te duże naweto 8 mm. But powinien być więc nieco dłuższy niż sama stópka. Producenci zazwyczaj biorą to pod uwagę - jeżeli posługujemy się miarką do długości

i (najlepiej) tęgości stópek, możemy być pewni, że zostało to uwzględnione na miarce.

U dzieci poniżej 2. roku życia wewnętrzna wkładka bucika powinna być o 3, maksymalnie 5 mm dłuższa niż stópka dziecka (pół numeru). Im starsze dziecko,

tym zapas ten powinien być większy.

        Stópki maluchów rosną szybko. Czasem trzeba będzie kupować trzy pary butów na rok. Ale nigdy nie kupujmy butów za dużych. But musi leżeć "jak ulał".


     Aby ustalić czy dziecku potrzebne jest obuwie lub wkładki ortopedyczne najlepiej  udać się do lekarza lub zbadać stopy w specjalistycznym gabinecie podologicznym.     W okresie szczególnie aktywnego rozwoju stopy tj. od momentu, gdy dziecko zaczyna chodzić (12 miesięcy) do ok.4 roku życia, powinniśmy kontrolować stan stóp naszych pociech raz na pół roku, najlepiej w okresie wymiany obuwia.

Nie korygujmy sami i nie stosujmy u dzieci żadnych wkładek dla świętego spokoju, tak na wszelki wypadek, zostawmy to specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie wkładki, obuwie, dobiorą ćwiczenia i zaplanują plan terapii, której efekty będzie można porównać na podstawie poprzednich, archiwalnych kart badań.

Wykonaniem indywidualnych wkładek ortopedycznych oraz przeróbkami obuwia zajmuje się technik ortopedyczny.
 

Pamiętajmy, że stopy są podstawą naszego ciała a ich sprawność rzutuje na sprawność całego organizmu, dlatego zwróćmy szczególną uwagę

i dbajmy o nie zwłaszcza u dzieci. Dobra inwestycja w zdrowie dziś, zwróci się z nawiązką w przyszłości.

 

 

Gabinet Podologiczny

PODOLOGICA

ul. Świdnicka 16

55-040 Tyniec Mały

tel. 600 213 746

e-mail: gabinet@podologica.pl

Nowości

S-BALL

ZOBACZ KONIECZNIE
Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny Poleć tę stronę Poleć tę stronę
© podologica.pl

Ta strona została utworzona za pomocą 1&1 MyWebsite .