Stopa swoją budową i funkcją przystosowana jest do dźwigania i elastycznego przenoszenia ciężaru ciała          w czasie chodu, do amortyzowania wstrząsów powstających  w czasie poruszania się (hamowanie przyśpieszenia kończyny, uderzanie pięty o podłoże).

       Prawidłowo wysklepiona stopa dotyka podłoża trzema fizjologicznymi punktami podparcia: piętą, głową pierwszej i głową piątej kości śródstopia.

 

PŁASKOSTOPIE jest najczęściej spotykaną u ludzi deformacją stopy.Stopa płaska to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu lub całkowitym zaniku fizjologicznego sklepienia podłużnego lub poprzecznego stopy. Występuje jako wada wrodzona lub nabyta. Spowodowana może być min.: długotrwałym obciążeniem stopy przy jednoczesnym osłabieniu więzadeł i mięśni, źle dobranym lub niewygodnym obuwiem, nadmiernym naciskiem stopy, nadwagą.

W zależności od tego, który łuk jest płaski, płaskostopie dzielimy na podłużne i poprzeczne.

 

 

  • STOPA PŁASKA PODŁUŻNIE- objawia się obniżeniem łuku podłużnego poprzez spłaszczenie lub całkowity jego zanik podczas styku stopy z podłożem. W prosty sposób rozpoznamy je stawiając mokrą stopę choćby na kartce papieru lub obserwując noszone obuwie,  na którym powierzchnia podeszwy od strony wewnętrznej będzie niemal starta.
  • STOPA PŁASKA POPRZECZNIE- objawia się obniżonym lub całkowitym spłaszczeniem łuku poprzecznego stopy. Stopa w swojej przedniej części staje się wówczas o wiele szersza. Powodem takiego stanu rzeczy jest nadmierne przeciążenie II i III głowy kości śródstopia. Kości te jako najdłuższe i najmniej ruchome, przejmują największe obciążenia w fazie odbicia przez co w tych miejscach najczęściej pojawiają się zgrubienia naskórka w postaci odcisków i modzeli powodując z czasem ból i pieczenie. 

Podczas chodzenia coraz częściej bolą stopy i łydki, pojawiają się też modzele czy odciski na podeszwach stóp.

 

 

Pomocne może być noszenie wkładek ortopedycznych, które podpierają sklepienie stopy, buty ortopedyczne,        a także ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp. Przy bardzo mocnych deformacjach jedynym ratunkiem jest zabieg operacyjny.

 

Tak naprawdę, każda dorosła osoba powinna przynajmniej raz w życiu odwiedzić ortopedę i zbadać o swoje stopy. Najlepiej, aby poddała się badaniu podologicznemu, podczas którego zostanie zbadany rozkład nacisków na powierzchni stopy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy,      że schorzenia stóp mogą być przyczyną różnych dolegliwości, m.in. bólów kręgosłupa. Źle ustawiona stopa to także źle ustawione kolano, biodro, kręgosłup.            Ma negatywny wpływ na cały aparat ruchu. 

 

Chroń stopy
Komputerowe badanie stóp (urządzenie nosi nazwę podobarograf) jest obecnie najdokładniejszą metodą diagnozowania wad stóp.

Badanie polega na sprawdzeniu, jaki dana osoba wywiera nacisk na wewnętrzną stronę stopy, tak podczas stania,

jak i chodzenia. Podolog otrzymuje na ekranie monitora mapę obciążenia stopy pacjenta z dokładnym rozkładem miejsc najbardziej przeciążonych.

Badanie pozwala na niezwykle precyzyjną diagnozę dysfunkcji stopy, a dzięki temu optymalne dobranie indywidualnej wkładki ortopedycznej, butów ortopedycznych, aparatu czy odpowiedniego zestawu ćwiczeń korekcyjnych.

 

 

Inne zmiany, na które warto zwrócić uwagę, związane      z zaburzeniami prawidłowego wysklepienia stóp to:

stopa płasko - koślawa;  stopa wydrążona;  hallux; 

Gabinet Podologiczny

PODOLOGICA

ul. Świdnicka 16

55-040 Tyniec Mały

tel. 600 213 746

e-mail: gabinet@podologica.pl

Nowości

S-BALL

ZOBACZ KONIECZNIE
Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny Poleć tę stronę Poleć tę stronę
© podologica.pl

Ta strona została utworzona za pomocą 1&1 MyWebsite .