HIPERKERATOZY - nagromadzenie tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu.

Zmiany o charakterze hiperkeratotycznym to jeden z najczęstszych problemów z jakimi do gabinetu podologicznego zgłaszają się pacjenci. By móc skutecznie z nimi walczyć powinniśmy zrozumieć przyczyny ich powstawania.

Skóra stóp jest znacznie grubsza od skóry reszty ciała. Zabezpiecza podeszwy stóp, odpowiedzialna jest też za amortyzację w trakcie chodzenia. Komórki skóry stóp znacznie wolnej odnawiają się, obszar ten jest pozbawiony gruczołów łojowych, skóra jest mniej elastyczna i podatna na wszelkiego rodzaju urazy z tym związane. Na stopach znajduje się za to duża liczba gruczołów potowych, służących do podtrzymywania procesu termoregulacji organizmu.

 

 

Problemy rogowacenia naskórka obserwujemy najczęściej na powierzchni podeszwowej i palcach. Modzele, odciski, pęknięcia, nadmierne rogowacenie, otarciami i odparzenia, to problem związany z bezpośrednim naciskiem na skórę stóp.

Zabiegi wykonywane przez podologa polegają na ostrożnym usunięciu i oszlifowaniu nadmiernie zagęszczonej, twardej skóry.

Celem tych zabiegów jest przywrócenie skórze normalnej elastyczności.

Podczas usuwania zrogowaceń przy pomocy skalpela bądź frezarki, istotna jest ilość usunięcia martwego naskórka - zbyt radykalne, prowadzić będzie w odpowiedzi skóry, do odbudowania nowej, grubszej warstwy rogowej,

a pozbawiona warstwy ochronnej skóra stóp będzie narażona na różnego rodzaju urazy.

Natomiast w przypadku usunięcia niedostacznej ilości zrogowacenia nie zwiekszymy elastyczności powierzchni skóry stóp - co jest priorytetem tego zabiegu.


 

Gabinet Podologiczny

PODOLOGICA

ul. Świdnicka 16

55-040 Tyniec Mały

tel. 600 213 746

e-mail: gabinet@podologica.pl

Nowości

S-BALL

ZOBACZ KONIECZNIE
Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny Poleć tę stronę Poleć tę stronę
© podologica.pl

Ta strona została utworzona za pomocą 1&1 MyWebsite .