Zjawisko to jest jednak zupełnie nieszkodliwe i może być optycznie skorygowane odpowiednim wypełniaczem lub warstwą modelującą. Ponieważ paznokcie są położone na końcach stóp, słabe ukrwienie kończyn prowadzi do zaburzeń wzrostu płytki. Dochodzi do żółto-brązowych przebarwień, które powoduje brak wysokowartościowej keratyny w macierzy paznokcia. Łatwo się łamią, gdyż pojedyncze komórki nie są ze sobą już tak mocno powiązane. Wzrost paznokcia jest bardzo powolny. Czas jaki jest potrzebny, by płytka się całkowicie odnowiła może się wydłużyć z 6 miesięcy do nawet 2 lat.

Z wiekiem stają się bardziej podatne na infekcje grzybicze, co ma ścisły związek z produkcją niskowartościowej keratyny. Leczenie grzybicy paznokci jest w tym wieku bardzo ciężkie i długotrwałe, jest to spowodowane m.in. osłabionym systemem immunologicznym. Jeśli podejrzewamy infekcję, o radę powinien zostać poproszony dermatolog, który postawi dokładną diagnozę, gdyż w przypadku paznokci u starszych osób, może się okazać, iż nie ma powodów do niepokoju.

Upływający czas zmienia także kształt płytki, szponowate lub w kształcie cęg występują częściej u nóg niż u rąk. Regularne korygowanie ich formy frezarką, przynosi wyraźną poprawę. Kolejne zmiany to zbytni przyrost grubości płytki lub, wręcz przeciwnie, stopniowy zanik paznokcia oraz przebarwienia. Zarówno wygląd, jak i przyczyny przebarwień paznokci mają bardzo różne podłoże. Często są nieszkodliwe, jednak mogą być także powodem do niepokoju i pierwszym objawem stanu chorobowego.

RADA

 

 

  • Regularne skracanie i kontrolowanie stanu paznokci pomoże Ci dłużej zachować mobliność.

 

  • Jeśli możesz obcinać paznokcie samemu, upwenij się, że są one lekko zaokrąglone i nie wystają poza opuszki palców. Skracaj je za pomocą specjalnego obcinacza. Po obcięciu wygładź krawędzie za pomocą pilnika lub polerki, wykonując delikatne ruchy ku dołowi.

 

  • Problemy ze wzrokiem, czy ograniczenia ruchowe (np. problemy ze schylaniem się) często uniemożliwiają prawidłowe wykonanie wyżej wymienionych zabiegów. Niezbędna staje się pomoc bliskich lub skorzystnie z usług podologa, który za pomocą urządzenia rotacyjnego i odpowiednio dobranych frezów skróci płytkę paznokciową, a pogrubionej i zdeformowanej nada odpowiedni kształt. W razie niepokojących zmian pobierze materiał do badań mykologicznych.

 

 

 

Gabinet Podologiczny

PODOLOGICA

ul. Świdnicka 16

55-040 Tyniec Mały

tel. 600 213 746

e-mail: gabinet@podologica.pl

Nowości

S-BALL

ZOBACZ KONIECZNIE
Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny Poleć tę stronę Poleć tę stronę
© podologica.pl

Ta strona została utworzona za pomocą 1&1 MyWebsite .